روش های افزایش عمر مصرف یک فرش

آشنایی با روش های صحیح نگهداری از فرش

روش افزایش عمر یک فرش

 

قالیشویی زیبا : فرش از آن دسته وسایلی است که در اکثر خانه های مردم ایران یافت می شود . در برخی از خانه ها دستبافت و در برخی دیگر از نوع ماشینی آن ؛ جدا از آنکه قیمت و ارزش فرش ها با هم متفاوت است اما برای ماندگاری و دوام نیازمند مراقبت می باشند . در این مطلب به برخی از موارد که باعث افزایش عمر مصرف فرش ها می شود اشاره می کنیم .

پاکیزگی :

چنانچه فرش شما نیاز به جارو دارد از جاروهای دستی استفاده نکنید چرا که این جاروها به الیاف موجود در فرش آسیب شدیدی را وارد می کند . بهترین روش جارو کردن استفاده از جاروبرقی آن هم با دور تند می باشد که به راحتی می تواند گرد و غبار را از داخل الیاف فرش خارج نماید .

نور آفتاب :

نورگیر بودن یک خانهمی تواند مزایای بسیاری داشته باشد ؛ اما همین مزیت باعث از بین رفتن رنگ فرش شود . اگر فرش دستبافتی در اتاقی از منزل خود دارید پنجره های آن را با پرده های ضخیم بپوشانید و یا بر روی آن پارچه ای پهن نمایید .

سایش :

قرار گیری فرش در زیر درب باعث سایش آن می شود . اگر به هر دلیلی ناچار هستید که قسمتی از فرش زیر درب قرار بگیرد ، درب را طوری تنظیم کنید تا با فرش تماسی نداشته باشد . همچنین هر چند وقت یکبار فرش را بچرخانید تا فقط یک طرف تحت سایش قرار نگیرد .

جا به جایی فرش :

در گذشته کف منازل را با موکت می پوشاندند و این باعث می شد تا فرش حرکت نکند ( سر نخورد ) . اما در حال حاضر کف اکثر خانه ها با سنگ یا سرامیک فرش شده است و برای جلوگیری از حرکت فرش بهتر است آستری اسفنجی در زیر آن پهن نماییم .

 

با رعایت همین نکات ساده می توانید عمر مصرف فرش خود را تا سال های سال افزایش دهید .